Regularna aktywność fizyczna jest nieoceniona w każdym wieku. Często jednak okazuje się, że osoby w podeszłym wieku znacznie ją ograniczają, a nawet całkowicie z niej rezygnują. Nierzadko wpływ na to mają choroby i dolegliwości, których wraz z wiekiem przybywa. Jednym ze sposobów na aktywizację osób starszych i zapewnienie im pożądanej dawki ruchu jest właśnie rehabilitacja dla seniorów. Jest wiele wskazań do jej rozpoczęcia – jakich?
Kiedy wskazana jest rehabilitacja?
Rehabilitacja dla seniorów może okazać się doskonałym sposobem na podtrzymanie sprawności, zredukowanie ograniczeń ruchowych i uporanie się z wieloma dolegliwościami zdrowotnymi.
Wskazania do rehabilitacji obejmują:
- zmiany zwyrodnieniowe
- osteoporozę
- stan po kontuzji, urazie
- stan po operacji chirurgicznej
- zaburzenia równowagi
- choroby neurologiczne takie jak choroba Alzheimera
Dlaczego rehabilitacja osób starszych jest tak istotna?
Wraz z wiekiem maleje nasza sprawność fizyczna a rośnie podatność na kontuzje. Gdy już dojdzie do urazy, czas potrzebny na regenerację jest znacznie dłuższy niż w przypadku młodych i zdrowych osób. Bywa nawet, że powrót do stanu sprzed takiego zdarzenia jest zwyczajnie niemożliwy. Dlatego też rehabilitacja seniora często obejmuje ćwiczenia ogólnousprawniające. Ich zadaniem jest poprawa siły mięśniowej i wydolności krążeniowo-oddechowej. W rezultacie, senior ma większe szanse na zachowanie niezależności od osób trzecich i samodzielności, co jest bardzo ważne dla zachowania dobrej kondycji psychicznej.
Celem rehabilitacji jest też przyspieszenie regeneracji po chorobach czy operacjach, które miał senior, np. po endoprotezie kolana czy endoprotezie biodra. Celem jest również profilaktyka chorób i kontuzji.
Rehabilitacja w domu pacjenta
Obecnie jest wiele możliwości skorzystania z rehabilitacji. Jedną z nich jest rehabilitacja domowa. Fizjoterapeuta dojeżdża do domu seniora i tu realizowane są działania rehabilitacyjnie.
Artykuł sponsorowany