Rehabilitacja po endoprotezie kolana

rehabilitacja po endoprotezie kolana

Rehabilitacja po endoprotezie kolana to ważny element z punktu widzenia powrotu pacjenta do pełnej sprawności. Rehabilitacja rozpoczyna się bardzo wcześnie, bowiem już na oddziale szpitalnym. Pacjent powinien kontynuować ćwiczenia po powrocie do domu.

Czym jest endoproteza kolana?

Endoproteza to implant wykonany z przyjaznych dla naszego organizmu materiałów. Dzięki endoprotezie możliwe staje się częściowe lub całościowe zastąpienie uszkodzonych bądź też zniszczonych elementów stawu kolanowego. Często wszelkie uszkodzenia wywołują uciążliwy ból uniemożliwiający codzienne funkcjonowanie. Zabieg chirurgiczny jest szansą na życie bez bólu, gdy farmakologia i fizjoterapia okazują się być bezskuteczne. Implant przejmujący funkcję zużytego stawu umożliwia przywrócenie jego funkcjonalności.

Ile trwa rehabilitacja po endoprotezie kolana?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji danej osoby. Specjalista opracowujący plan rehabilitacji powinien uwzględnić możliwości pacjenta po operacji, ale również jego kondycję zdrowotną czy też rodzaj wszczepionej endoprotezy. Zwykle zadowalające efekty rehabilitacji widoczne są po ok. 6 miesiącach ćwiczeń.

Kiedy rozpoczyna się rehabilitacja?

Warto wspomnieć o znaczeniu rehabilitacji przedoperacyjnej w całym procesie terapeutycznym. Ma ona na celu przygotowanie pacjenta do operacji, poprawienie zakresu ruchów, jak również wzmocnienie siły mięśniowej. Rehabilitacja po endoprotezie rozpoczyna się już następnego dnia. Wdrożenie odpowiednich ćwiczeń pozwala między innymi na przeciwdziałanie powstawania zakrzepów, wspomaga eliminację pooperacyjnego bólu jak również obrzęków.

Rehabilitacja z fizjoterapeutą jest niezbędna do osiągnięcia przez pacjenta pełnej mobilności. Początkowo, pacjent wykonuje ćwiczenia oddechowe i izometryczne. W dalszej kolejności wykonywane są ćwiczenia przeciwzakrzepowe, stopniowo wprowadzana jest nauka chodzenia przy pomocy balkonika oraz kul. Dołączane są ćwiczenia siłowe, stretching. Specjaliści dostosowują plan do możliwości pacjenta i etapu leczenia. Poziom trudności zwiększa się w miarę gotowości danej osoby. Ostatni etap to ćwiczenia prowadzący do możliwie jak największej stabilizacji kończyny.

materiał sponsorowany