Palenie a nowotwory złośliwe

W poprzednim wpisie przyjrzeliśmy się bliżej kwestii zdrowych oczu i powiedzieliśmy sobie jak dbać o oczy. Jednym z czynników niekorzystnie wpływających na kondycję tego organu było palenie papierosów. Palenie ma jednak dużo więcej poważnych konsekwencji.  Jedną z nich jest zachorowalność na nowotwory złośliwe.

Rak płuc najczęściej kojarzony jest z paleniem papierosów. Lata badań pokazują bliski związek między tym nowotworem i paleniem. Dane Krajowego Rejestru Nowotworów pokazują, że  nowotwory płuca stanowią około 13% zdiagnozowanych na świecie nowotworów. Jednocześnie są one najczęstszą przyczyną zgonów.

Palacze wykazują znacznie większe ryzyko zachorowania na raka płuc niż osoby nie palące, bez względu na rodzaj papierosów jakie palą. Nie ma czegoś takiego jak bezpieczny sposób zażywania tytoniu. Filtry i papierosy o niższej zawartości substancji smolistych nic nie zmieniają. Ponadto, im więcej papierosów dziennie palisz, tym większe jest ryzyko wystąpienia raka płuc. Jeśli nie udaje Ci się rzucić palenia całkowicie, ograniczenie dziennej liczby spalanych papierosów może być pierwszym dobrym krokiem jaki wykonasz. Nawet palenie towarzyskie może zaszkodzić twojemu zdrowiu, więc rób wszystko co w Twojej mocy, aby całkowicie wyeliminować palenie z Twojego życia.

W jaki sposób palenie powoduje raka?

Palenie niszczy Twoje DNA, w tym kluczowe geny, które chronią nas przed rakiem. Wykazano, że wiele substancji zawartych w papierosach powoduje uszkodzenia DNA, w tym benzen, polon-210, benzo(a)piren i nitrozaminy. To już samo w sobie nie napawa optymizmem, dodatkowo sytuację pogarszają inne substancje chemiczne zawarte w papierosach. Na przykład chrom powoduje, że trucizny takie jak benzo(a)piren silniej wiążą się z DNA, zwiększając szanse na poważne uszkodzenia.  Arsen i nikiel zakłócają proces naprawy uszkodzonego DNA. To sprawia, że jeszcze bardziej prawdopodobne jest, że uszkodzone komórki ostatecznie staną się nowotworowe.

Palacze gorzej radzą sobie również z toksycznymi substancjami chemicznymi niż osoby ze zdrowymi płucami i krwią. Substancje chemiczne zawarte w dymie tytoniowym utrudniają palaczom neutralizację lub usuwanie toksyn a także mogą osłabiać ich układ odpornościowy.

Palenie zwiększa również ryzyko kilkunastu innych nowotworów, w tym raka jamy ustnej, gardła, nosa i zatok, krtani, wątroby czy żołądka.