Jak dbać o oczy?

Większość z nas na co dzień nawet nie myśli o tym jak kondycja oczu i wzrok wpływają na nasze funkcjonowanie. Podobnie jak to bywa z wieloma innymi sprawami, uświadamiamy to sobie jak pojawiają się problemy. Powinniśmy dbać o nasze oczy a często tę kwestię zaniedbujemy. Każdy powinien przechodzić okresowe badania wzroku, bez względu na to czy doświadcza jakichkolwiek niepokojących symptomów czy nie. Zaleca się przeprowadzanie badania kontrolnego co najmniej raz na dwa lata lub częściej, jeśli takie są zalecenia okulisty. Jeśli zaniedbujemy regularne badanie wzroku, tracimy szanse na wykrycie pierwszych oznak rozpoczynających się schorzeń, które specjalista jest w stanie dostrzec podczas standardowego badania. Poza tym, jest kilka drobnych zmian, które możesz wdrożyć w życie. Zatem jak skutecznie dbać o oczy?

Kontrolowanie wagi ciała

Otyłość jest coraz częstym problemem w wielu krajach na całym świecie. Jej wpływ na całokształt naszego zdrowia jest już całkiem dobrze zbadany. A czy jest jakiś związek między nadwagą w oczami? Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, ale okazuję się, że nie tylko. Oczy mogą zdradzać charakterystyczne objawy cukrzycy czy choroby sercowo-naczyniowej, chorób które mogą być spowodowane nadwagą. Inne choroby , które łączone są z otyłością to chociażby idiopatyczne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe czy związana z wiekiem zaćma i jaskra.

Próbuj rzucić palenie

Powszechnie wiadomo, że palenie papierosów może doprowadzić do wielu chorób takich jak rak płuc, przewlekła obturacyjna choroba płuc, choroby serca, astma. Niewiele osób ma zaś świadomość, że jest związek między paleniem a chorobami oczu. Tymczasem palenie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób oczu takich jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Bez względu na to jak długo już palisz, warto jest pozbyć się tego nałogu. Jak rzucić palenie? Kilka skutecznych sposobów.

Zdrowe odżywianie

Zdrowa dieta zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób oczu. Włącz do diety ciemnozielone warzywa liściaste, takie jak jarmuż czy szpinak, które bogate są w luteinę. Kwas omega-3 może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu chorych oczu i wspomóc zachowanie dobrej kondycji  oczu do późnego wieku. Nie stroń więc od tłustych ryb takich jak łosoś, makrela czy tuńczyk zawierających dużą ilość kwasów omega-3. Warto włączać je do diety dzieci, aby już od najwcześniejszych lat kształtować prawidłowe zwyczaje żywieniowe młodego człowieka, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości. W Internecie można znaleźć wiele przepisów na smaczne i zdrowe potrawy, które można szybko przygotować. Z pewnością przypadną one do gustu nie tylko najmłodszym członkom naszej rodziny. Nie bez znaczenie są również witaminy A, C i E. Zaleca się spożywanie co najmniej 5 porcji warzyw i owoców każdego dnia, aby dostarczyć naszemu organizmowi tych cennych składników.

Nie zaniedbuj przesuszonych oczu

Oczy męczą się, stają przesuszone i mogą boleć jeśli nie produkujesz wystarczającej ilości łez. Centralne ogrzewanie, klimatyzacja czy też praca przy komputerze nie wpływają korzystnie na stan nawilżenia naszych oczu. Jeśli pracujemy w klimatyzowanym biurze przed komputerem mimo natłoku zajęć nie możemy zaniedbywać naszych oczu. Pamiętajmy, aby siedzieć w odpowiedniej odległości od monitora i co 20 minut oderwać wzrok od ekranu i spojrzeć na coś bardziej od nas oddalonego. Ponadto, pomóc mogą nawilżające krople do oczu. Warto również pamiętać o piciu dużej ilości wody i częstym mruganiu.

Przyjrzyj się bliżej historii swojej rodziny

Świadomość, że jest jakaś choroba występująca wśród członków Twojej rodziny może Ci pomóc. Będziesz miał możliwość zareagować wystarczająco wcześnie, aby zapobiec pogorszeniu się dolegliwości w przyszłości. Wiele chorób oczu występuje w rodzinach, począwszy od krótkowzroczności czy dalekowzroczności po poważniejsze choroby takie jak jaskra. Im więcej wiesz na ten temat, tym większe szanse masz na swoje zdrowie a także zdrowie Twoich najbliższych.