Jak rzucić palenie – wskazówki jak sam możesz sobie pomóc

Jak Rzucić Palenie - Kompendium zdrowia

To, że palenie jest szkodliwe nie ulega wątpliwości. Palenie powoduje nowotwory złośliwe i niewydolność oddechową. Jak jednak pozbyć się tego okropnego nawyku? Jest kilka drobnych zmian, które możesz wprowadzić we własnym zakresie mogących pomóc Ci zmierzyć się z tym trudnym zadaniem.

Nie zrażaj się wcześniejszymi niepowodzeniami

Nie wykluczone, że w przeszłości już podejmowałeś próby rzucenia palenia, które zakończyły się niepowodzeniem. Nie pozwól jednak, aby zniechęciło Cię to tym razem. Spróbuj patrzeć na to przez pryzmat doświadczenia, które od tamtego czasu stało się Twoim udziałem. Myśl pozytywnie, wierz w swoje możliwości i pomyśl, że tym razem Ci się uda i kolejne próby będą zbędne.

Przeanalizuj swoją dietę

Może najtrudniej oprzeć Ci się paleniu po obiedzie? Badania przeprowadzane w USA wykazały, że niektóre produkty spożywcze w tym mięso, sprawiają, że palenie wydaje się być bardziej satysfakcjonujące. Produkty takie jak ser, owoce czy warzywa sprawiają, że papierosy znacznie gorzej smakują. Zamień stek na pizzę wegetariańską, a może łatwiej będzie Ci się oprzeć pokusie zapalenia papierosa.

Możesz także zmienić swoje rutynowe zachowania w trakcie lub po posiłku. Spróbuj wstać natychmiast po posiłku i zabrać się za zmywanie lub sprzątanie naczyń lub przejdź do miejsca, w którym nigdy nie palisz.

Przygotuj dobry plan

Wyznacz datę i trzymaj się jej. Nie daj się też skusić nawet na jednego małego papieroska w międzyczasie. Kiedy znajdziesz się w trudnej sytuacji, czyli ciężko będzie Ci oprzeć się pokusie, zajmij myśli czymś innym.

Z wyprzedzeniem zastanów się jakie okoliczności mogą sprawić, że oparcie się pokusie będzie trudne, Może to być spotkanie ze znajomymi, impreza. Zaplanuj swoje działania i sposoby, dzięki którym możesz sobie wtedy pomóc.

Zajmij czymś ręce i usta

Kiedy jesteś na zewnątrz, spróbuj trzymać napój w dłoni, w której kiedyś trzymałeś papierosa lub pić przez słomkę. Zorganizuj sobie zdrowe przekąski takie jak orzeszki czy suszone owoce, aby mieć pod ręką coś do przegryzania.

Pomyśl kiedy najbardziej masz chęć na papierosa

Pragnienie zapalenia trwa na ogół 5 minut. Zanim ulegniesz pokusie, przygotuj listę strategii na te kluczowe minuty. Jeśli jesteś na imprezie, możesz wyjść na kilka minut, potańczyć lub pójść do baru.

Pamiętaj jednak o tym, że połączenie palenia i picia zwiększa ryzyko raka jamy ustnej 38 razy.

Zawieraj znajomości z ludźmi niepalącymi

Kiedy jesteś na imprezie, staraj się trzymać osób niepalących. Kiedy patrzysz na palaczy nie zazdrość im. Spędzaj czas z ludźmi, którzy nie mają tego nawyku, a łatwiej będzie Ci zapomnieć o paleniu.