Jak aktywność fizyczna wpływa na jakość naszego snu?

aktywność fizyczna a sen

Jakość snu wpływa w istotny sposób na to jak się czujemy, na nasze zdrowie i samopoczucie. Sen zajmuje nam ok jednej trzeciej życia. Warto zatem mieć świadomość jak ważne jest utrzymanie prawidłowego rytmu snu i jego dobrej jakości. Aktywność fizyczna to jeden z czynników mających wpływ na jakość naszego snu.

Jak aktywność fizyczna wpływa na jakość snu?

Jakość snu może się zdecydowanie poprawić dzięki regularnej aktywności fizycznej. Dzięki odpowiedniej dawce ruchu nasze ciało i umysł są odpowiednio pobudzone. Aktywność fizyczna powoduje, że rośnie poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia korzystnie wpływających na zmniejszenie stresu i pomagających w zasypianiu. Dzięki ćwiczeniom fizycznym możemy zmniejszyć poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. W rezultacie, może zasnąć spokojniej.

Ćwiczenia mające wpływ na jakość snu – przykłady

W zasadzie każda aktywność fizyczna jest korzystna. Jedną z jej form jest trening siłowy. Regularnie wykonywany pomaga w utrzymaniu optymalnej masy ciała oraz zapobiega chorobom serca. Ćwiczenia siłowe poprawiają także jakość snu.

Kto uprawia jogę ten niewątpliwie wie, że wpływa ona na redukcję stresu i poprawia elastyczność ciała. Osoby regularnie ćwiczące jogę mogą również odczuć skutki w postaci pozytywnego wpływu na jakość snu.

Osoby, które nie stronią od basenu ucieszyć powinno to, że pływanie jest nie tylko doskonałym sposobem na poprawę kondycji, ale również może wpływać na problemy z bezsennością.

Kolejną aktywnością, której pozytywne skutki możemy odczuć jest Tai-chi. Jest to forma chińskiej gimnastyki polegająca na wykonywaniu powolnych i płynnych ruchów. Dzięki tego typu aktywności fizycznej poprawimy równowagę, elastyczność oraz siłę mięśni. Tai-chi wpływa także na redukcję stresu i pomaga w zdrowym zasypianiu.

Jeśli należymy do zwolenników biegania możemy zauważyć pozytywne efekty nie tylko w kontekście poprawy naszej kondycji i ogólnego stanu zdrowia. Może na tym skorzystać również nasz sen.

Aktywność fizyczna – jak długo powinniśmy ćwiczyć, aby zauważyć poprawę w jakości snu?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi z uwagi na to, że każdy organizm jest inny. Warto jednak mieć na uwadze to, aby przed snem nie angażować się z forsujące treningi. Znacznie lepiej sprawdzą się ćwiczenia relaksacyjne, w tym joga, tak-chi czy też spokojny stretching. Joga i medytacja pomogą pomóc w uspokojeniu organizmu i zmniejszeniu poziomu stresu przed snem. Ćwiczenia rozciągające rozciągną mięśnie co równie przekłada się na uspokojenie organizmu. Dobrym pomysłem będą również ćwiczenia oddechowe. Nie ma jasno sprecyzowanego czasu, jaki powinny zajmować nam ćwiczenia przed snem. Warto jednak poświęcić na aktywność fizyczną około pół godziny i nie przed samym snem.

Dlaczego powinniśmy unikać intensywnych ćwiczeń przed snem?

Forsowny trening  może zakłócić nasz dobowy rytm. Poza tym, intensywne ćwiczenia wpływają na zwiększenie poziomu adrenaliny i endorfin pobudzających organizm. Może to skutkować trudnościami w zasypianiu.

Pamiętajmy także o tym, aby przed snem stronić od urządzeń takich jak smartfon. Niebieskie światło nie wpływa korzystnie na nasz organizm.