Czarna rzodkiew i jej właściwości

czarna rzodkiew

Czarna rzodkiew rozmiarem przewyższa znaną nam dobrze rzodkiewkę, zawiera mniej wody i ma ostrzejszy smak. Pod czarną skórką kryje się biały miąższ. Czarna rzodkiew to chrupiące warzywo o włóknistej i gęstej konsystencji. Ma ziemisty, pikantny, gorzki i ostry smak, gdy jest surowa.. Po ugotowaniu chrupiący miąższ mięknie a smak łagodnieje tworząc subtelne słodko-pieprzne nuty. Dlaczego powinna zyskać większą popularność w polskich domach?

Wartości odżywcze

Czarna rzodkiew jest doskonałym źródłem witaminy C, która wzmacnia układ odpornościowy. Dostarcza również potasu, żelaza, magnezu oraz witamin A, E i B.  Warzywa te zawierają również glukozynolany, które wykazują działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.  Regularne spożywanie czarnej rzodkwi polecane jest osobom z problemami trawiennymi. Sięgać po nią powinny osoby cierpiące na choroby nerek i wątroby, z uwagi na działanie moczopędne oraz żółciotwórcze. W tradycyjnych lekach Europy i Azji czarna rzodkiew była od dawna stosowana do stymulowania funkcji żółci i poprawy kondycji pęcherzyka żółciowego.

Czarna rzodkiew – zastosowanie w kuchni i nie tylko

Warzywo to ma ostry, pikantny smak przypominający chrzan. Nadaje się zarówno do stosowania na surowo jak i w potrawach gotowanych. Świeże warzywo możemy spożywać pokrojone w cienkie plastry, posiekane i połączone z cierpkimi i słodkimi składnikami w celu zrównoważeniu smaków. Rozdrobnioną czarną rzodkiew można dodawać do sałatek. Pamiętajmy, że głównym źródłem pikanterii jest w tym przypadku skórka. Skórka jest jadalna, ale jeśli zależy nam na łagodniejszym smaku możemy rzodkiew obrać przed jedzeniem. Czarna rzodkiew może być również pieczona, duszona oraz smażona. Po ugotowaniu korzenie można zgnieść i mieszać z serami lub kwaśną śmietaną i przygotować w ten sposób smaczny dip. Świetnie sprawdzi się on jako dodatek do przystawek lub pieczeni. Może także być łączona z daniami na bazie ziemniaków oraz jajek. Możemy przygotować z niej pieczone frytki, niektórzy lubią poczuć jej smak w zupie czy gulaszu. Czarna rzodkiew może być marynowana i w ten sposób przechowywana przez dłuższy czas. Świetnie komponuje się z ziołami takimi jak tymianek, pietruszka, szczypiorek i mięta. Doskonale smakuje w połączeniu z jabłkami, granatami marchewką i groszkiem – jak widać możliwości jest mnóstwo. Jak ją przechowywać, aby zachowała świeżość? Możemy ją przechowywać przez okres 1-2 tygodni w lodówce. Przechowujmy rzodkiew w plastikowej torebce lub pojemniku, bądź też zawinięte w gazetę.

Czarna rzodkiew znajduje również zastosowanie w kosmetologii. Znajdziemy ją w wielu kosmetykach do pielęgnacji włosów. Znajdujące się w jej składzie minerały a także związki siarkowe pomogą wzmocnić cebulki włosów a w rezultacie przyspieszają ich wzrost.

Może Cię również zainteresować:
Czarna rzodkiew