Superfood

orzechy - superfood

Superfood, czyli naturalna  żywność o wysokich właściwościach odżywczych, dzięki której odnieść możemy wiele korzyści zdrowotnych. Dlaczego ich spożywanie pozytywnie wpływa na nasze zdrowie? 

Superfoods – co je wyróżnia?

Jak już wspomnieliśmy superfoods to żywność o wysokiej wartości odżywczej, będąca dobrym źródłem białka, błonnika, żelaza, miedzi, magnezu czy przeciwutleniaczy. Zawierają one również naturalne cząsteczki roślinne mające właściwości przeciwutleniające.

Superfood – korzyści płynące z włączenia ich do naszej diety

Superfoods są pełne minerałów i witamin. Pokarmy roślinne są bogate w witaminy takie jak witamina C, witaminy z grupy B, magnez, żelazo i inne. Nasz organizm potrzebuje pewnej ilości tych mikroelementów, abyśmy pozostawali w optymalnym zdrowiu

Ponadto, superfoods zawierają naturalne cząsteczki roślinne, które wykazują właściwości przeciwutleniające lub przeciwzapalne. Wykazano, że przeciwutleniacze zmniejszają szkodliwe działanie wolnych rodników powiązanych między innymi z rozwojem chorób serca, zapalenia stawów czy choroby Alzheimera.

Włączając superfoods do naszej diety sprawiamy, że staje się ona zdrowsza. Na przykład niektóre produkty takie jak płatki owsiane pomagają obniżyć poziom cholesterolu i redukować poziom cukru we krwi.

Superfoods odgrywają ważną rolę w kontroli wagi. Z racji tego, że pożywienie jest głównie pochodzenia roślinnego lub uznawane za naturalne, włączenie znacznej ilości do naszej diety może pomóc w pozbyciu się zbędnych kilogramów, jak również utrzymaniu prawidłowej wagi.

Jakie produkty możemy zaliczyć do tej kategorii?

Jest wiele produktów, które możemy określić mianem superfoods. Niektóre z nich to:

  • Granaty –  owoce te zawierają wiele składników odżywczych takich jak witamina A, C, niektóre witaminy z grupy B, jak również wapń i potas, które są niezbędne dla układu nerwowego i kondycji naszych mięśni. Granaty są również źródłem żelaza. Zwierają także 3 razy więcej przeciwutleniaczy niż zielona herbata.
  • Kurkuma – przyprawa ta jest źródłem bioaktywnych związków roślinnych zwanych kurkuminoidami, które wykazują silne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Kurkuma może obniżać ciśnienie krwi i poziom cholesterolu
  • Spirulina – to gatunek zielono-niebieskich mikroskopijnych alg. Zawiera składniki odżywcze takie jak witamina B12, A, B1, B2, jod czy żelazo. Te składniki odżywcze mogą wspierać nas w utrzymaniu zdrowia serca i odporności. Zawartość przeciwutleniaczy w spirulinie może pomów w ochronie przed stresem oksydacyjnym.
  • orzechy – są one jednym z najlepszych wegańskich źródeł tłuszczów i białek z dodatkiem zdrowego błonnika, witamin i minerałów. Migdały, pistacje, orzechy nerkowca, orzechy makadamia, pekan czy brazylijskie nie tylko cechuje doskonały smak. Są one bogatym źródłem przeciwutleniaczy, one również pomagają chronić nasz organizm przed stresem oksydacyjnym.