Onycholiza – objawy i leczenie

onycholiza

Onycholiza ma miejsce, gdy płytka paznokcia oddziela się od łożyska. Chociaż sama w sobie nie jest schorzeniem bardzo poważnym, może być objawem potencjalnie poważnej choroby.

Objawy onycholizy

W przypadku wystąpienia onycholizy, osoba na nią cierpiąca może u siebie zaobserwować odsuwanie się płytki paznokcia od łożyska. Paznokieć może również przybrać inny kolor. To jak kolor się zmienia zależny jest od przyczyn powodujących onycholizę. Niektóre z kolorów mogących wystąpić u chorego to kolor biały, szary, żółtawy, fioletowy, zielony. Przyczyna leżąca u podstaw onycholizy może powodować ból.

Onycholiza – leczenie

Przede wszystkim ustalić należy co powoduje, że paznokieć ulega oddzieleniu od łożyska. Rozpoczęcie leczenia właściwego schorzenia pozwoli na wyleczenie paznokcia i ponowne przyleganie do łożyska po tym jak odrośnie. Często za przyczynę uznaje się skłonności genetyczne danej osoby.

Problemy z tarczycą mogą również powodować onycholizę i często wymagają leków, które pomagają tarczycy regulować produkcję hormonów.

Urazy mogą nie wymagać dodatkowego leczenia. Jednakże, gdy dochodzi do odkrycia skóry, ważne jest, aby utrzymać ten fragment ciała  w czystości i minimalizować ryzyko infekcji. Należy unikać intensywnego czyszczenia powierzchni pod paznokciem. Woda mogłaby przemieścić bakterie lub grzyby głębiej pod paznokieć.

Zakażenia grzybicze wymagają odpowiedniego leczenia w celu całkowitego wyleczenia infekcji. Zazwyczaj lek podawany jest pod postacią kremów leczniczych i mści nakładanych w pobliżu lub bezpośrednio na paznokieć.

Domowe środki, które mogą pomóc w onycholizie to chociażby różne olejki eteryczne. Olejek z drzewa herbacianego może okazać się pomocny w leczeniu infekcji grzybiczych.

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry charakteryzującą się czerwonymi, łuszczącymi się plamami na skórze. W niektórych przypadkach zaostrzenia łuszczycy mogą wpływać na paznokcie. Paznokcie dotknięte łuszczycą mogą przybierać popielaty kolor i oddzielać się od łożyska leżącego pod spodem. Łuszczyca jest zazwyczaj leczona za pomocą kremów podawanych miejscowo, leków biologicznych, poddawana jest leczeniu systemowemu i fototerapii.

Niedobory witamin i minerałów często leczone są zmianami w diecie. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać lub zalecić suplementy. Osoby z łamliwymi lub odwarstwiającymi się paznokciami w celu wzmocnienia paznokci mogą potrzebować suplementacji żelaza.

Bez względu na przyczynę istotne jest, aby osoba dotknięta onycholizą stosowała się do wydanych przez lekarza zaleceń dotyczących leczenia choroby podstawowej. Brak podjęcia leczenia pierwotnej przyczyny może powodować pogorszenie lub nawrót onycholizy. Zawsze też należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji paznokci. Krótko obcięte paznokcie, unikanie malowania czy zakładania hybryd powinno pomóc nam odpowiednio dbać o paznokcie bez względu na to czy mamy problemy z paznokciami czy nie.