Nawozy sztuczne i naturalne – czy są konieczne?

nawozy sztuczne

Nawozy sztuczne i nawozy naturalne stosowane są obecnie powszechnie jako część procesu pielęgnacji roślin ozdobnych, ale również warzyw i owoców. Nawozy dostarczają składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego wzrostu i owocowania. Dzięki stosowaniu nawozów wzrasta odporność roślin na ataki szkodników oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne. Należy jednak dobrać odpowiedni preparat zawierający składniki zaspokajające potrzeby danej rośliny.

Czy nawożenie jest koniecznością?

Rośliny pobierają składniki odżywcze z gleby. Gdy jednak warzywa, owoce czy drzewa rosną na polach uprawnych i ogrodach, plony są zbierane i ich resztki nie wracają do ziemi w procesie rozkładu. W rezultacie gleba się wyjaławia. Brakuje substancji odżywczych i właśnie w celu uzupełniania niedoborów stosowane są nawozy.

Nawozy naturalne

Nawozy naturalne czy też nawozy organiczne są minimalnie przetwarzane. Zawierają składniki odżywcze, które są w swoich naturalnych formach. Wytwarzamy je najczęściej z odpadów zwierzęcych i roślinnych, ale również sproszkowanych minerałów. Kompost, obornik, mączka z bawełny i kości to najczęściej wykorzystywane nawozy naturalne. Kompost i obornik są najczęściej produkowane w gospodarstwach rolnych i hodowlanych. Do ich roztrząsania wykorzystywany jest rozrzutnik obornika. Produkcja nawozów organicznych może mieć miejsce również w fabrykach.

Ważne jest, aby równomiernie i dokładnie rozprowadzić nawóz. W przypadku nawozów stałych stosowane są najczęściej wyżej wymienione rozrzutniki obornika, Do nawozów płynnych i półpłynnych wykorzystywane są specjalne deszczownie, wozy asenizacyjne lub aplikatory glebowe.

Nawozy sztuczne

Nawozy sztuczne, zwane również mineralnymi, stanowią najczęściej mieszanki związków chemicznych. Zawierają one składniki odżywcze, które są potrzebne do prawidłowego wzrostu roślin.

Wyróżniamy nawozy jednoskładnikowe, takie jak nawozy azotowe, fosforowe, magnezowe itd. oraz wieloskładnikowe, które są mieszanką fosforu, potasu i wspomagających składników odżywczych. Nawozy mineralne cechuje wysoka koncentracja składników pokarmowych, które mają postać łatwo przyswajalną przez rośliny. W rezultacie, działają one szybciej niż nawozy naturalne, są też bardzo wydajne.

Nawozy w rolnictwie i ogrodnictwie to niezbędny element dbania o dobrą kondycję roślin i uzyskiwania dobrych plonów. Dobierając właściwy nawóz należy uwzględnić rodzaj gleby, potrzeby danej rośliny oraz wpływ jaki nawozy wywierają na glebę oraz środowisko. Nawozy naturalne i sztuczne mogą się uzupełniać.