Migrena

Każdy nas od czasu do czasu doświadcza bólu głowy. Może on wystąpić w następstwie przemęczenia, braku snu, towarzyszyć infekcji. Czasami jednak mamy do czynienia z czymś więcej niż typowy ból głowy. Mowa o migrenie. Atak migreny rozpoczyna się nagle i charakteryzuje się wystąpieniem bólu po jednej stronie głowy. Często towarzyszą mu inne dolegliwości. Abyśmy mogli mówić o migrenie, typowe symptomy muszą wystąpić co najmniej 5 razy.

Niektórzy ludzie borykają się z migrenami jedynie okazjonalnie. Inni zaś cierpią na nie nawet kilka razy w miesiącu. Tak czy inaczej, mogą one znacznie zakłócić nasze funkcjonowanie i wywierać poważny wpływ na codzienne życie.

Przyczyny migreny

Nie jest do końca jasne co powoduje migreny. Zgodnie z jedną teorią są one powiązane ze stanem zapalnym naczyń krwionośnych w mózgu. Sposób w jaki mózg przetwarza sygnały bólu również może odgrywać pewną rolę. Stres jest często ważnym czynnikiem w kontekście bólu. Uczucie nerwowości i napięcia może spotęgować ból lub sprawić, że się w ogóle pojawi. Życie na wysokich obrotach bez odpowiednich przerw może również zwiększyć ryzyko wystąpienia migreny. Mogą one pojawić się po tym jak stres już ustąpi, chociażby podczas weekendu lub podczas pierwszych dni urlopu.

Ponadto, nieregularne spożywanie posiłków i nieregularne godziny snu mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia ataków migreny. Jest również prawdopodobne, że mają one związek z dietą i ćwiczeniami fizycznymi. Jeśli cierpisz na tę dolegliwość, możesz zaobserwować jak to wygląda w Twoim przypadku. Prowadzenie dzienniczka może również pomóc Ci w zaobserwowaniu pewnych zależności.

Jakie są objawy migreny?

Migreny są zwykle związane z umiarkowanymi lub silnymi bólami głowy pojawiającymi się po jednej stronie głowy. Ludzie zazwyczaj opisują ból migrenowy jako pulsujący. Często pogarsza się on podczas aktywności fizycznej lub nawet przy niewielkim ruchu. Bólom głowy mogą towarzyszyć nudności lub wymioty. Kiedy migreny występują u dzieci, mogą one nie odczuwać bólu głowy, ale doświadczać uczucia nudności, wymiotów lub zawrotów głowy.

Niektórzy ludzie stają się bardzo wrażliwi na światło lub hałas podczas ataków migreny. Jeśli nie podejmujemy żadnych kroków  w celu łagodzenia objawów, utrzymują się one zwykle od 4 godzin do 3 dni.

Niektórzy ludzie widzą migające światła lub dziwne kształty zanim doświadczą migreny. Inni widzą rozmyte kształty lub faliste linie. Mogą wystąpić mijające problemy z mówieniem, paraliż niektórych części ciała lub mrowienie. Lekarze nazywają tego typu odczucia mianem aury. Zazwyczaj mijają one w przeciągu godziny i ich miejsce zajmują typowe dla migreny objawy.

Czy można zapobiegać migrenom?

Niektóre zwyczaje związane ze snem czy inne nawyki mogą zwiększać ryzyko wystąpienia migreny. Czynniki wywołujące migreny różnią się jednak w zależności od osoby. Prowadzenie dzienniczka migreny lub bólów głowy jakich doświadczasz może pomóc Ci zorientować się co wywołuje migreny w Twoim przypadku. Możesz zapisywać jak długie i dotkliwe są ataki, okoliczności wystąpienia, co piłeś i jadłeś przed wystąpieniem migreny i jakie lekarstwa zażywałeś.

Niektórzy ludzie próbują zapobiegać atakom migreny stosując suplementy diety, ziołowe produkty lecznicze lub techniki relaksacyjne. Osoby borykające się z wyjątkowo ciężkimi i częstymi migrenami mają również możliwość skorzystania z leczenia zapobiegawczego lub leczenia psychologicznego. Zyskają wiedzę na temat samej migreny i technik jakie mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem w różnych sytuacjach.