Masz rozszerzone pory? Dowiedz się co robić a czego unikać

rozszerzone pory

Rozszerzone pory i zaskórniki stanowią jedne z najbardziej problematycznych w leczeniu problemów skórnych. Wiele z dostępnych zabiegów i kosmetyków jest w stanie zapewnić tymczasową oprawę. W dłuższej perspektywie okazują się jednak mało skuteczne i problem powraca, nierzadko ze zdwojoną siłą. Jeśli wypróbowałaś już wiele albo dopiero zaczynasz podejmować próby zaradzenia temu problemowi skórnemu przeanalizuj swoje zachowanie i praktyki i sprawdź czy nie popełniasz podstawowych błędów.

Rozszerzone pory – co je powoduje?

Gdy gruczoły łojowe produkują nadmiar sebum mieszającego się z martwym naskórkiem może dojść do ich zablokowania. Sebum nie może swobodnie się uwalniać z porów co sprawia, że pory się rozszerzają i stają coraz bardziej widoczne. Może to również prowadzić do powstawania zaskórników.

Jak postępować, gdy masz rozszerzone pory?

Warto mieć świadomość jakie zachowania będą korzystne gdy borykasz się z tym problemem skórnym a jakie z dużym prawdopodobieństwem doprowadzą do pogorszenia.

Przede wszystkim jeśli stosujesz produkty do pielęgnacji skóry blokujące pory bądź też powodujące nadmierne wydzielanie sebum pożegnaj się z nimi na dobre. O czym mowa? Tłuste kremy o bardzo kremowej konsystencji czy też produkty do demakijażu, które zawierają w składzie składniki wysuszające i drażniące (alkohol, substancje zapachowe) nie poprawią kondycji Twoje skóry. Zamiast nich sięgnij po łagodne, rozpuszczalne w wodzie środki do mycia twarzy. Nie stosuj mydła w kostce! Składniki, które mają za zadanie nadać mu stałą konsystencję mogą blokować pory i zaburzać barierę ochronną Twojej skóry.

Jak oczyszczać problematyczną skórę? Zaopatrz się w peeling z kwasem salicylowym w formie żelu, płynu lub balsamu nie zawierających składników drażniących. Taki peeling umożliwi usunięcie nadmiaru komórek z powierzchni skóry, również z porów.

Jakie maseczki wybrać? Gdy masz rozszerzone pory wybieraj maseczki, które pozwolą wchłonąć nadmiar sebum takie jak zielona glinka

Jakie jeszcze produkty warto wypróbować?

  • produkty zawierające retinol
  • produkty bogate w przeciwutleniacze
  • produkty mające w składzie niacynamid (witamina B3) – wszechstronny składnik, który znajduje zastosowanie w pielęgnacji różnych cer. Może ona pomóc zminimalizować rozszerzone pory, zwęzić je i poprawić nierówny koloryt skóry.
  • produkty z filtrem – promieniowanie UV uszkadza komórki skóry. W rezultacie nie działają one tak jak powinny. W efekcie pory ulegają zniekształceniu, utrudnione jest odprowadzanie sebum i nieuchronnie dochodzi do ich powiększenia.