Kompulsywne jedzenie – co stoi za tym problemem?

kompulsywne jedzenie

Według Kasi Kulig (pomysłodawczyni serwisu Tropem Kobiety) kompulsywne jedzenie stanowi tak naprawdę próbę poradzenia sobie z emocjami, stresem oraz napięciem. Kasia dzieli się swoimi spostrzeżeniami i sposobami radzenia sobie z tym i innymi problematycznymi zagadnieniami. Porusza również temat rozwoju osobistego oraz prowadzi inspirujące warsztaty dla kobiet.

Na czym polega kompulsywne jedzenie?

Kompulsywne jedzenie uznawane jest za zaburzenie odżywianie, podobnie jak anoreksja czy bulimia. Polega na niekontrolowanym spożywaniu znacznych ilości pokarmu bądź też na ciągłym podjadaniu niezależnie od głodu fizycznego. W rzeczywistości głód z jakim mamy do czynienia to głód emocjonalny oraz niezaspokojone potrzeby.

Kompulsywne jedzenie stanowi sposób na ucieczkę od emocji i zagłuszenia ich w ciele. Mowa tu o emocjach dla nas trudnych, takich jak osamotnienie, smutek, lęk, bezsilność, żal czy frustracja.

W takiej sytuacji kompulsywne jedzenie to sposób na poprawę nastroju, na odwrócenie uwagi od emocji i odreagowanie stresujących sytuacji. Stanowi formę nagrody i stłumienia emocji zamiast konfrontacji z nimi.

Jakie skutki przynosi kompulsywne jedzenie?

Początkowo, możemy odczuwać ulgę, dość szybko jednak zastępują ją odczucia niszczące naszą psychikę, takie jak poczucie winu i wstydu. Dochodzi do tego fizyczny dyskomfort i brak akceptacji ciała (z powodu wzrostu wagi).

Przy zaawansowanym problemie skutki mogą obejmować:

  • choroby ciała takie jak np. cukrzyca, miażdżyca
  • zaniżone poczucie własnej wartości
  • brak poczucia kontroli nad życiem
  • zniechęcenie
  • apatia
  • depresja

Jak możemy sobie pomóc?

Rozumienie naszych emocji i kontaktowanie się z nimi to nie jest coś, czego nas uczą. Dopiero gdy staramy się żyć bardziej świadomie, możemy zacząć to sobie uzmysławiać. Warto być zatem wyrozumiałym dla siebie. Tak naprawdę negatywne wzorce są obecne wokół nas. Np. bohater filmu mając za sobą ciężki dzień idzie do baru się napić bądź też w domu sięga po kieliszek wina czy innego trunku. Samotne kobiety z ekranu sięgają z kolei po kubełek lodów. Nie jesteśmy osamotnieni z tym problemem. Dotarcie do źródła problemu i jego rozpracowanie może pomóc nam w skutecznej walce z kompulsywnym jedzeniem.

Artykuł sponsorowany
Tropem Kobiety – kręgi kobiet