Większość osób zmagających się z katarem siennym i alergenami z zewnątrz postrzega swój dom jako bezpieczne schronienie, w którym spokojnie mogą odetchnąć. Niestety mieszkania i domy kryją w sobie własne alergeny. Jakie są najczęstsze alergeny występujące w pomieszczeniach? Jak stworzyć dom przyjazny alergikowi?
Jakie są najczęstsze alergeny jakie znajdziemy w domach?
Chociaż wiele alergenów może wywoływać reakcję alergiczną, kurz domowy jest głównym winowajcą. Kurz znajdziemy w każdym domu niezależnie od tego jak często i jak dokładnie dom jest sprzątany. Różni się w zależności od tego jaka jest wilgotność w domu, od tego co znajduje się w domu (jedzenie, ubrania, meble) oraz tego kto w nim zamieszkuje (czy w domu przebywają zwierzęta?). Kurz domowy to unosząca się w powietrzu mieszanina, które może zawierać drobne cząsteczki gleby i materiału roślinnego z pomieszczeń lub z zewnątrz, naskórka, włosów, włókien tkanin, zarodników, pleśni, roztoczy oraz innych zanieczyszczeń. Najczęstszymi alergenami obecnymi w kurzu domowym są roztocza, sierść zwierząt domowych i pleśnie. W przeciwieństwie do sezonowych alergii, alergie na czynniki obecne wewnątrz mogą trwać przez cały rok. Alergeny obecne wewnątrz pomieszczeń mogą wywoływać lub nasilać objawy astmy, w zależności od wrażliwości danej osoby. Alergie te z reguły są najsilniejsze późnym latem, gdy roztocza kurzu osiągają szczyt. W rzeczywistości, objawy alergii są najsilniejsze zimą, gdy okna częściej są zamknięte a domownicy częściej przebywają wewnątrz.
Jak stworzyć dom przyjazny alergikowi i zredukować ilość alergenów?
Już na etapie budowy i prac wykończeniowych domu czy mieszkania warto przemyśleć kilka kwestii, w tym stosowane materiały. Należy unikać materiałów, które mogą sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów i produkty często uczulające alergików, zawierające lotne związki organiczne. Dywany i zasłony stanowią siedlisko alergenów. Posadzka z kamienia, drewna, czy płyt korkowych będą dobrym wyborem i mogą pięknie się prezentować bez dodatków takich jak dywany. Gdy zdecydujemy się na kamień otwierają się przed nami liczne możliwości jego zastosowania zarówno wewnątrz jak i wewnątrz domu. Elewacje z kamienia, tarasy z kamienia , schody z kamienia czy nawet ścieżki z kamienia pozwolą nam na stworzenie spójnej całości w dobrym stylu.
Przemyślany zakup pościeli i regularna jej zmiana
Roztocza są powszechnymi alergenami obecnymi w poduszkach, materacach, wykładzinach i meblach tapicerowanych. Antyalergiczne powłoki na materac, antyalergiczna pościel dla dziecka czy osoby dorosłej – na rynku znajdziemy wiele produktów mających na celu poprawić komfort życia alergika. Ponadto, pranie prześcieradeł i poszewek na poduszki w gorącej wodzie co najmniej raz w tygodniu może również pomóc w kontrolowaniu roztoczy.
Regularne sprzątanie domu
Odkurzanie z filtrem HEPA przynajmniej raz w tygodniu zmniejszy również ilość alergenów domowych, takich jak roztocza i sierść zwierząt domowych. Podczas odkurzania książek i elementów dekoracyjnych używaj ściereczki z mikrofibry lub elektrostatycznej, która zatrzyma kurz zamiast tylko go przenosić. Zalecane jest unikanie wykładzin dywanowych. Podłogi z kamienia czy drewna są łatwiejsze do utrzymania w czystości
Unikanie sierści zwierząt
Tak jak my, zwierzęta spędzają więcej czasu w pomieszczeniach w miesiącach zimowych. Alergeny zwierząt znajdują się w ślinie i łupieżu kotów i psów, a żadna rasa nie jest w 100% hipoalergiczna. Kąpanie zwierząt raz w tygodniu może pomóc zmniejszyć ilość łupieżu. Po zabawie z psem czy kotem warto umyć ręce mydłem i wodą. Pamiętajmy również, aby nie wpuszczać zwierząt do sypialni i często odkurzać dom, aby zredukować alergeny.
Monitorowanie poziomu wilgotności
Ze względu na suche powietrze w zimie, wiele osób korzysta z nawilżaczy. Nawilżacze mogą skutecznie zapobiegać wysuszeniu, ale jeśli nie monitorujemy poziomu wilgotności możemy stworzyć sprzyjające warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Warto skorzystać z miernika wilgotności w pomieszczeniu. Zaleca się utrzymanie poziomu wilgotności poniżej 50%, aby ograniczyć roztocza i pleść oraz zapobiec ich wzrostowi.
Może Cię również zainteresować:
Kolorowa kostka granitowa – czy warto?
Kamień naturalny pod prysznicem
Płytki z kamienia naturalnego – dlaczego to trafny wybór?
Podłoga z kamienia naturalnego – również dla alergika?
Artykuł sponsorowany