Jak stres wpływa na nasze życie?

stres

Bez względu na nasz staż, wszyscy z nas doświadczyli niejednej stresującej sytuacji w pracy. Stres pojawia się nie tylko w związku z naszymi obowiązkami zawodowymi, ale również w kontekście relacji międzyludzkich. Konflikt z przełożonym lub współpracownikiem, kiepska atmosfera, realizacja planów nie przebiega tak jak zakładaliśmy – przyczyn jest wiele, a w rezultacie cierpi na tym nasze samopoczucie i zdrowie. Ogólnie postrzegany jako negatywny, stres w długoterminowej perspektywie jest jeszcze bardziej dla nas szkodliwy.

Skąd się bierze negatywny stres?

Część z nas doświadcza chronicznego napięcia w pracy i albo nie jest tego świadoma albo boi się do tego przed sobą przyznać. Gdy zauważymy, że stres wywiera na nas destrukcyjny wpływ zastanówmy się czy pracujemy w odpowiednim dla nas środowisku. Wynagrodzenie nie zawsze będzie podstawą naszego szczęścia, jest wiele innych czynników, które mogą wpłynąć na nasze poczucie satysfakcji. Dodatkowo, problemy jakie mamy w pracy rzutują również na nasze życie prywatne. Dowiedz się czym jest coaching kariery i jak trener może Ci pomóc.

Zdarza się, że latami wykonując tą samą pracę nie przynoszącą nam radości dotyka nas problem wypalenia zawodowego. Wiele osób boi się zmian. Wybiera bezpieczną stabilizację upatrując w niej klucza do dobrego życia.

Negatywny stres może być również efektem konfliktów międzyludzkich w miejscu pracy. Ten aspekt bywa pomijany przez część pracodawców, a jest jednym z ważniejszych aspektów z punktu widzenia naszego funkcjonowania w pracy.

Skutki długotrwałego stresu

Nie należy lekceważyć długotrwałego stresu, ponieważ może on mieć wiele konsekwencji zarówno fizycznych jak i mentalnych. Problemy z koncentracją, nadmierna nerwowość, która z czasem może prowadzić do nerwicy. Zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego mogą współistnieć z zaburzeniami w układzie pokarmowym. Możemy odczuwać ból żołądka, jelit po posiłku. Nie są to sprzyjające warunki do pracy. Gdy jesteśmy zdenerwowani może to również negatywnie wpływać na pracę układu oddechowego. Nie tak łatwo jest nam się zrelaksować nawet w czasie wolnym od pracy. Zamiast oderwać myśli od trudności zamartwiamy się, co tylko pogarsza naszą sytuację. Tracimy zainteresowanie życiem towarzyskim, zamykamy się w sobie.

Dowiedz się więcej o:
coaching

coaching dietetyczny
life coaching
business coaching
Masaż leczniczy -wybierz idealny dla siebie!

Artykuł sponsorowany