Czym jest korozja i jak ochronić przed nią metale?

korozja

Korozja nie jest pojęciem równoznacznym z rdzewieniem metali, chociaż są one powiązane. Korozja to rodzaj utleniania metali, którego to procesu rdzewieniem jest jednym z etapów. Rdza powstaje w rezultacie wystawienia metalu mającego w składzie stop żelaza na działanie wody i tlenu. Obserwujemy wówczas wystąpienie warstwy tlenku żelaza mającego rdzawy kolor. W przypadku korozji każdy metal pokrywa się tlenkami metalu bądź też soli. Jest to efekt działania powietrza oraz chemikaliów. Aby uniknąć korozji należy korzystać ze stopów metali bądź też pierwiastków, które połączone, stworzą warstwę ochronną na powierzchni. Dzięki takiej barierze, ograniczymy przedostawanie się tlenu i powietrza.

Korozja metali – jakie wyróżniamy jej rodzaje?

Najbardziej powszechnym rodzajem korozji jest korozja jednolita.  Zachodzi ona równomiernie na powierzchni materiałów. Z korozją szczelinową mamy do czynienia, gdy zaatakowane zostają miejsca podatne na starcie powłok ochronnych, jak również tam, gdzie ograniczony jest dostęp tlenu (na przykład połączenia śrubowe). Korozja galwaniczna ma miejsce, gdy dochodzi do stykania się ze sobą dwóch metali lub stopów. W przypadku korozji wżerowej obserwujemy pojawienie się plam i wżerów na metalu. Do korozji naprężeniowej dochodzi najczęściej w przypadku stopów aniżeli czystych metali. Proces zależny jest od środowiska chemicznego. Gdy na granicach ziaren są zanieczyszczenia powstaje korozja międzykrystaliczna.

Jak możemy ochronić metale przed korozją?

Metal to materiał podatny na korozję, zawsze warto zabezpieczyć go przed korozją. Rodzaj zastosowanej powłoki ochronnej zależny jest od rodzaju podłoża. Przykładowo, cynkowanie stosowane jest w przypadku stali i żelaza. Anodowanie polega na stworzeniu warstwy tlenku na powierzchni metalu, najczęściej aluminium. Z galwanizacją mamy do czynienia gdy dochodzi do pokrycia metalu cienką warstwą cząstek metalicznych. Nałożenie farby przy pomocy prądu elektrycznego ma miejsce w przypadku kataforezy. Inny sposobem stosowanym przez specjalistów jest malowanie proszkowe.

Fachowcy z firmy ZMZ dokładają wszelkich starań, aby jak najlepiej zabezpieczyć metale przed korozją. Wykonują usługi takie jak obróbka CNC, usługi frezowania CNC czy też usługi tokarskie.

Artykuł sponsorowany