Czerwona papryka – bogactwo witamin!

czerwona papryka

Czerwona papryka ceniona jest ze względu na swój smak i bogactwo wartości odżywczych. Jakie witaminy i mikroelementy znajdziemy w tym warzywie? Jak możemy spożywać paprykę czerwoną?

Czerwona papryka wartości odżywcze

Warzywo jest bogate w witaminę C, jest w zasadzie jednym z najbardziej skoncentrowanych naturalnych źródeł tej cennej witaminy (papryka zawiera niemal 3 razy więcej witaminy C niż pomarańcza). Jednak witamina C to nie jedyny ważny składnik tego warzywa. Czerwona papryka zawiera również prowitaminę A, która w naszym organizmie przekształcana jest w witaminę A. Witamina B6, która także znajdziemy w papryce jest z kolei ważna dla utrzymania w zdrowiu naszego mózgu i układu nerwowego.

W czerwonej papryce znajdziemy także błonnik. Pomaga on w utrzymaniu dobrej przemiany materii, jak również reguluje pracę jelit. Czerwona papryka jest dobrym źródłem potasu pomagającego regulować ciśnienie krwi i korzystnie wpływającego na funkcjonowanie mięśni. W papryce czerwonej znajdziemy też różne rodzaje karotenoidów. Likopen i bera-karoten to silne przeciwutleniacze mogące wpływać korzystnie na stan naszego serca i zmniejszać ryzyko wystąpienia niektórych chorób.

Pamiętajmy o tym, że wpływ na wartości odżywcze zawarte w papryce mają wpływ takie czynniki jak jej rodzaj, dojrzałość jak również sposób przygotowania.

Jak możemy spożywać czerwoną paprykę?

Papryka świetnie nadaje się do spożywania na surowo – sama, z dipem, jako dodatek do sałatek i kanapek. To zdrowa przekąska, którą warto serwować również dzieciom.

Czerwona papryka często stanowi wartościowy składnik sałatek – w postaci surowej oraz grillowanej. Proces grillowania papryki wpływa na jej smak, który staje się lekko wędzony. Paprykę możemy też upiec w piekarniku. Wystarczy na przykład pokroić ją w paski, wymieszać z oliwą, solą, pieprzem i ulubionymi ziołami i upiec do miękkości.

Czerwoną paprykę możemy podawać z ulubionymi sosami, takimi jak np. spaghetti bolognese. Sos zyska nieco słodyczy i koloru.

Nie brakuje także zwolenników faszerowanej papryki. Do wykonania farszu możemy wykorzystać składniki takie jak mięso mielone, ryż i warzywa. Paprykę możemy później upiec lub gotować w sosie.