Biżuteria ze złota czy nie – jak to sprawdzić?

biżuteria ze złota

Biżuteria wyglądem może łudząca przypominać złoto, jednak nie oznacza to, że takowe w swoim składzie ma. Jak zatem sprawdzić, czy pierścionek zaręczynowy, obrączki ślubne lub kolczyki faktycznie są wykonane ze złota?

Przebarwienia – skąd się biorą?

Biżuteria, która wraz z upływem czasu nie ma już swojego pierwotnego kolorytu może być podróbką złota. Zwykle przyczyna tkwi w tym, że wierzchnia pozłacana warstwa ulega ścieraniu a stopy metali znajdujące się poniżej wchodzą w reakcje z wodą czy też tlenem. Efektem są zmiany w kolorze widoczne na powierzchni. Nawet cienka warstwa patyny pokrywająca biżuterię również oznacza, że nie jest ona wykonana ze złota a z mosiądzu.

Biżuteria ze złota – a może jednak z tombaku?

Nabycie biżuterii z niesprawdzonego źródła może oznaczać, że dany przedmiot nie jest wykonany z prawdziwego złota. Zamiennik złota powszechnie wykorzystywany przez naciągaczy to tombak. Jest on stopem miedzi i cynku do złudzenia przypominającym żółte złoto. Jest jednak zupełnie bezwartościowy. Ekspert będzie w stanie rozpoznać podrobione złoto, jednak dla osoby nie mającej odpowiedniej wiedzy i doświadczenia różnica może okazać się nie do wychwycenia.

Próby złota

Weryfikacja symbolu probierczego będzie najprostszym sposobem na rozpoznanie złota. Wybita próba  w większości przypadków będzie oznaczała, że wyrób faktycznie jest złoty. Jednakże fałszerze wybijają również próby na tombaku. Zdecydowanie, gdy na produkcie nie znajdziemy próby warto skonsultować się z jubilerem, który oceni dany wyrób.

Metody sprawdzenia złota bez próby

Również w domowych warunkach możemy sprawdzić czy wyrób jest ze złota. Oto kilka domowych sposobów:

  1. Próba Archimedesa – metoda oparta na obliczeniu gęstości. Po zważeniu biżuterii ważmy pojemnik z wodą, tarujemy go a następnie umieszczamy w nim złoty przedmiot. Sprawdzamy jaka jest ilość wypartej wody. Gęstość wyrobu obliczymy dzieląc masę biżuterii przez masę wody. W przypadku złota powinniśmy uzyskać wynik ok. 19,3 g/cm3
  2. Próba magnesowa – przyłóżmy do badanej próbki magnes. Złoto nie wykazuje właściwości magnetycznych nie powinno więc drgnąć. Zasada tama jednak tę wadę, że sprawdza się przy wyższych próbach, od 24 karatów w górę. Podobnie biżuteria zawierająca w składzie elementy stopów metali wejdzie w reakcje z magnesem.

Jak zyskamy pewność?

Najpewniejszym sposobem będzie zaopatrywanie się w wyroby jubilerskie u sprawdzonego sprzedawcy. Bądźmy ostrożni kupując biżuterię podczas wakacji za granicą. Sklep jubilerski online SUNDIAMORE ma w swojej ofercie oryginalne wyroby wykonane ze złota próby 585 lub takiej jaką sam świadomie wybierzesz.

Artykuł sponsorowany